Tatilde İşten Uzak Durmanın 6 Yolu


Tatilde İşten Uzak Durmanın 6 Yolu

Eylül ayını da izin kullanılan bir ay olarak kabul edersek tatil döneminin tam ortasında olduğumuz söylenebilir. Kulağa ne kadar garip gelse de bir çok kişi, hak etmek için bir sene çalıştıkları tatillerinde de çalışmaya devam ediyor. Tatiller aslında enerji topladığımız dönemler olmalı.

Blackberry’leriyle, laptop bilgisayarlarıyla havuz başında ya da plajda her gün 3-4 saat e-mail okuyanlar, projelerini yanlarında götürenler tatilden daha da yorulmuş olarak dönüyor.


Gerçekten dinlenme imkanı bulabileceğiniz, işinizi bir kenara bırakabileceğiniz bir tatil aslında çok da zor değil. İyi bir planlama bu yönde önünüzü açabilir.
İşte size işten uzak durmanızda yardımcı olabilecek 6 öneri:
1-   Erken Uyarı Sistemi Kurun:
Tatile gideceğiniz tarihi çalışma arkadaşlarınızla, iş ortaklarınızla, müşterilerinizle 2-3 hafta önceden paylaşın. Yokluğunuzdan etkilenebilecek kişilerin takviminizin farkında olması sizinle ilgili işlerini zamanında düzenlemelerini sağlar. E-mail imzanıza ekleyeceğiniz 1 satırlık bir bilgi bu işi halletmenizde yardımcı olabilir.
2-   Kendinize Bir “Yedek” bulun:
İlgilenmeniz gereken rutin, basit işlerinizi yokluğunuzda sürdürebilecek bir çalışma arkadaşı belirleyin. Ayrılmanızdan önceki 1-2 günde arkadaşınızı kısaca eğitebilirsiniz. Aynı iyiliği siz de kendisine yaparsanız ödeşmiş olursunuz. Tabii söz konusu işlere ihtiyacı olacak grubu durumdan haberdar etmeyi unutmayın.
3-   Zamanlamayı Doğru Yapın
Yaz ayları dışında izinler çoğunlukla büyük projelerin başlamaları öncesinde ya da bitişinde kullanılıyor. Önemli çalışmalarla ilgili planların her zaman değişebileceğini hatırlamakta yarar var. Tatilinizi ayarlarken mümkünse size en az ihtiyaç duyulacak dönemi seçin.
4-   Bir Yol Haritası Hazırlayın
Yokluğunuzda çalışma arkadaşlarınızın, yöneticinizin ihtiyaç duyabileceği bilgileri hazırlayacağınız bir listede toplayın. Devam eden işlerin son durumlarını, temas kurulması gerekebilecek kişilerin iletişim bilgilerini, gerek duyulabilecek dökümanların yerlerini listenizde belirtin.
5-   Masanızı Derli Toplu Bırakın
Çalışma alanınız dışarıdan bakan biri tarafından kolayca anlaşılabilir bir halde kalsın. İşinizle ilgili bir dosyayı arayan biri bulmakta zorlanmamalı. Hazırladığınız “yol harita”sının bir kopyasını ortalıkta bırakmanızda yarar var.
6-   Kendinizi Tatile Hazırlayın
İşlerinizin son durumuyla, şirkette olup bitenlerle ilgili bilgi almadan duramıyorsanız arada bir ofisinizi arayabilirsiniz. Yine de şunu unutmayın: Tatilinizde mental ve bedensel olarak dinlenmeniz, hem sizin için hem de işiniz için daha iyidir. 


Çevrenizi yokluğunuza ne kadar hazırlasanız da iş sizde bitiyor. Tatilinizde tatil yapmayı tercih edin 🙂

Yorumlar kapatıldı.