Yöneticinizin Size Söylemediği 7 Şey

Deneyimliler ve “iyi yönetici” geçinenler dahil, bir çok yönetici size bazı şeyleri söylemekten kaçınır. Kırılırsınız, küsersiniz, oyundan düşersiniz diye söylememeyi tercih ederler. Bazı şeyleri iş yaşamınızda “duyamazsınız”.

İşte size yöneticinizden duyamadığınız cümlelere 7 örnek:

1. “Toplantılarda çok fazla konuşuyorsun”:

Katılacağınız bir sonraki toplantıda, söylemeyi düşündüğünüz şeyi, gerçekten herkesin duyması gerekip gerekmediğini kendinize sorun. Toplantılarda konuşmuş olmak için konuşursanız, yöneticinizin değilse bile katılımcıların gözünde artı değil eksi puan toplarsınız.

2. “Toplantılarda hiç konuşmuyorsun”:

Yaptığınız işlerle ilgili paylaşmak ya da fikir almak istediğiniz hiç bir konu yok mu? Ya da arkadaşlarınızın gündemlerine ilişkin hiç bir katkınız olmayacak mı? Yeri geldiğin bilgi birikiminize ve deneyiminize yakışan şekilde konuşmaktan çekinmeyin. Ne çok konuşun ne de suskun kalın; ölçüyü tutturun.

3. “facebook’ta çok fazla zaman harcıyorsun”: 

Siz ne kadar performansınızı etkilemediğini düşünseniz de yöneticiniz sizi sürekli facebook’ta, twitter’da görmekten hoşlanmaz. Durmadan sosyal medya sitelerinde dolandığınızı görürse işinize odaklanamadığınızı düşünebilir. Bu da bir hata yaptığınızda ya da bir geribildirim verme dönemi geldiğinde size yol-su-elektrik olarak geri döner.

4. “Çok duygusalsın”:

Sürekli alınganlık yapıyorsanız veya bunalımlı tavırlar içindeyseniz hayatı yöneticiniz için kolaylaştırmıyorsunuz. Yol almanız gereken alanları, yaptığınız yanlışları duygu durumunuz nedeniyle sizinle paylaşamamak yöneticinizi rahatsız eder. Bir profesyonel olarak  duygularınızı iş yaşamınızda yönetebiliyor olmanız beklenir.

5. “Her adımının takip edilmesinin bir nedeni var”:

Yöneticiniz her işinize karışıyor, her ayrıntıyla ilgileniyor mu? İnanın o da bundan memnun değil. En takıntılı yöneticiler bile bazen işlere arkasını dönüp gidebilmeyi ister. Onca ayrıntıya girmesinin nedeni bugüne dek kaçırdığınız detaylar olabilir mi?

6. “Özel yaşamın iş yerinde sorun yaratıyor”:

Özel yaşamınızdaki sıkıntılardan iş yerinizde sürekli bahsediyorsanız, mütemadiyen telefonda birilerine bağırıyorsanız ya da yerli yersiz durup dururken ağlıyorsanız, hatta kendinizi tutamayıp küfür ettiğiniz oluyorsa  insanlar bu davranışlarınıza tahammül etmek zorunda mı? İş ve özel yaşamlarınız arasındaki rolleri ayırın.

7. “Aynı görüşte olmasan da olur”:

İyi bir yönetici farklı görüşleri bilmek ister. Sizin fikrinizi de mutlaka duymayı arzu eder. Ancak  deneyimiyle ve vizyonuyla son kararı yöneticiniz verir. Bölümünüzün zaferini paylaşan da yenilgisini göğüsleyen de odur. Taşın altındaki el onundur. Bu nedenle kendisiyle %100 aynı fikirde olmanız gerekmez. Aynı fikirde olmadığınızda kendinizi parçalamayın. Bir sakin olun.

Yöneticinizin söylemeyi tercih etmediği şeylerin farkında olmanız, ileride bir gün bunları “soğuk duş” şeklinde duymanızı engelleyebilir. Neler söyleniyor, neler söylenmiyor olabilir bir düşünün.

5 responses to “Yöneticinizin Size Söylemediği 7 Şey

  1. Deniz Bey, size katılıyorum. Birçok yöneticinin ‘Kırılırlar, küserler, oyundan düşerler’ diye bazı şeyleri söylememeyi tercih etmeleri çok doğru bir saptama. Ancak belki kültürümüzden kaynaklanan bu yüzleşememe durumunun önemli sakıncaları olduğunu düşünüyorum. Belli dengeleri tabi ki gözeterek doğrudan açık eleştiri ya da uyarıda bulunabilmeyi yöneticilerimizin becerebilmeleri gerekiyor. Türk iş kültüründe her eleştiriyi ‘kişisel’ alma durumu var ama yine de denemek gerekiyor.

  2. Nihal İkizoğlu

    Yöneticilerle ilgili söyleyemedikleri bu geröekleri okumak güzeldi, ancak ben de Çağatay Bey’e katılıyorum. Bence en kötü yöneticilik zamanında gerekli uyarıyı yapmayıp olmadık zamanda ya da yeni sözleşme zamanında bunu çalışanın karşısına çıkarmaktır. İş hayatında her ne olursa olsun kırılmasın, küsmesin demekten ziyade profesyonel olmaktan yanayım.

  3. çok farklı bir bilgi teşekkürler 🙂

  4. Guldeniz

    Bilgiler icin cok tesekkurler Deniz Bey 🙂 ne soyledigimiz kadar bunu nasil soyledigimizin onemli dugunu dusunuyorum

  5. Geri bildirim: Yöneticinizin Size Söylemediği 7 Şey | | Empatik İnsan KaynaklarıEmpatik İnsan Kaynakları