Kriz Döneminde Sevmediğiniz İşi Sürdürmenin 5 YoluKriz Döneminde Sevmediğiniz İşi Sürdürmenin 5 YoluKüresel ekonomik krizin etkileri hala devam ediyor. Yaklaşık iki yıldır devam eden süreçte bir çok insan işini kaybetti. Bugün hala bir işiniz varsa aslında bir bakıma şanslı sayılırsınız.

Ama belki de şanslı hissetmiyorsunuz. Tam tersine işinizden nefret ediyor, pek hoşlanmıyor da olabilirsiniz. İş arıyorsunuz ama bu dönemde çok fazla seçenekle karşılaşamıyorsunuz.
İşte size bu geçiş döneminde işinize karşı toleranslı yaklaşmanızda yardımcı olacak 5 öneri:
1-    İşinizin hoşlanmadığınız yönlerine değil, sevdiğiniz yönlerine odaklanın. Neşeli, güleryüzlü bir çalışma arkadaşınız, arada bir düzenlenen happy hour’lar, düzenli olarak aksatılmadan ödenen maaşınız gibi işinizi devam ettirmenizi sağlayabilecek küçük mutluluklar mutlaka vardır.
2-    İşiniz nedeniyle yaşadığınız stresten kurtulmanın yollarını arayın. Yoga yapmak, arkadaşlarınızla halı saha maçlarına gitmek ya da haftasonları şehir içinde gezilere katılmak  bu yönde işe yarayabilir.
3-    Kendinize gündelik iş yaşamanızda karşılaştığınız güçlükleri, kariyer hedeflerinizi paylaşabileceğiniz bir mentor bulun. Deneyimli, yakınlık hissettiğiniz bir büyüğünüz sizinle hem sıkıntılarınızı paylaşabilir hem de ileriye yönelik olarak kariyer perspektifinizi korumanıza katkı sağlayabilir.
4-    Profesyonel yaşamınızda eksikliğini duyduğunuz duygusal tatmini amatör bir uğraş edinerek belki de giderebilirsiniz. Zamanınızı değerlendirebileceğiniz bir çok sivil toplum kuruluşu var. Başarma arzunuzu, yaratıcılık becerinizi, sosyal iletişim ihtiyacınızı iş hayatınızın dışında da tatmin edebilirsiniz.
5-    Daha iyi, daha mutlu olabileceğiniz bir iş bulmak için her hafta yeni bir adım atın. İlginizi çeken yeni role başvurmak, bir network’üzü geliştirmek için çaba sarfetmek, farklı iş alanlarını araştırmak haftalık hedefleriniz arasında yer alabilir.
Bunları yaparken, bir taraftan mevcut görevinize aksatmaksızın devam edin. Belki de beklemediğiniz bir şekilde, şu anki rolünüzde, şirketinizde bir iyileşme olacak. Kim bilir?

Yorumlar kapatıldı.