Yönetici Olmamanız İçin 10 Neden

“Artık zamanım geldi” diye düşünüp terfi bekleyen bir çok profesyonelin, işe yeni başlayan gençlerin hayali bir gün yönetici olmaktır.  Yöneticilik rolleri dışarıdan “albeni”li görünür. Peki yönetici olmak, uzaktan göründüğü kadar cazip midir?

İşte size yöneticilikten uzak durmanız için 10 neden:

1.    İnsanların hoşlanmayacağı kararları almak zorunda kalacaksınız

Yöneticiler sevimsiz kararları da almak zorunda kalır. Çalışma arkadaşlarınızı ister istemez, bir şekilde üzeceksiniz. Bütçeleri kesmek, fazla mesai yapmak, yıllık izinleri onaylamamak gibi aksiyonlar almanız gerekecek. Buna hazır mısınız?

2.    Çalışanlarınıza performanslarının yeterli olmadığını söylemeniz gerekecek

Ekibinizin performansı zaman içinde dalgalanacaktır. Arkadaşlarınız bazı dönemlerde iyi performans gösterecek, bazen tökezleyip yere düşecektir. Ortada bir problem olduğunda bunu yapıcı ve net bir dille ortaya koymalısınız. Bu “yüzleşme”yi kaldırabilecek misiniz?

3.    Birilerini işten çıkaracaksınız

Er ya da geç bir gün, bir arkadaşınıza o günün şirketinizdeki son günü olduğunu söyleyeceksiniz. Şartlar sizi o noktaya getirecek. Kendinizi o masada otururken hayal edebiliyor musunuz?

4.    Hayır demeniz gerekecek

İzin ya da eğitim taleplerine, ücret artışı veya terfi isteklerine, bir şeylere mutlaka hayır demeniz gerekecek. Karşınızdaki kişi durumu hemen kabul etmeyebilir. Belki de sizinle konuyu tartışmak isteyecek. Kırıp dökmeden dik durabilecek misiniz?

5.    İşler kötü giderse suçlusu siz olacaksınız

Ekip olarak ürettiğiniz başarıların övgüsünü arkadaşlarınızla paylaşacaksınız. Takım halinde yaptığınız hatalarda ise sorumluluk sizde olacak. Sorun ekibinizden birinin bir kusuru olsa bile “dayak yemek” size düşecek. Gerektiğinde sorumluluğu alabilecek misiniz?

6.    Aldığınız her karar beraberinde bir risk doğuracak

Yanlış adamı işe alırsanız, yanlış pazarlama stratejisi kurarsanız, yanlış bütçe hazırlarsanız, yanlış sözleşmeler imzalarsanız başınız derde girebilir. Profesyonel yaşamınızda şirketiniz adına mahkemelerle tanışabilirsiniz. Hesapta olmayan riskleri göze alabilir misiniz?

7.    Katılmadığınız görüşleri de savunacaksınız

Aklınıza yatmayan şirket politika ve prosedürlerini, bir yönetici olarak harfiyen uygulamanız gerekecek. Uygulamak bir tarafa karşı çıkanları ikna etmeye çalışmanız beklenecek. Yöneticinizin düşüncelerine katılmasanız da hayata geçireceksiniz. Var mısınız?

8.    İş arkadaşlarınızla yeni “sınır”larınız olacak

Yönetici olduktan sonra, eski arkadaşlık ilişkilerinizi aynı şekilde sürdüremeyeceksiniz. Daha ketum biri olmanız gerekecek. Ofisteki arkadaşlıklarınızı profesyonellik sınırları içinde tutabilecek misiniz?

9.    Daha fazla göz tarafından daha dikkatli izleneceksiniz

Bir düşüncenizi biraz coşkulu bir şekilde söyleseniz, işe üst üste bir-iki defa gelmeseniz, bazı günler biraz sinirli olsanız insanlar sizi dikkatle izleyecektir. Çalışan olarak belki de göze çarpmayan biriydiniz. Ama şimdi bir adım öndesiniz. Bu tip “stres”lere göğüs gerebilecek misiniz?

10. Birileri sizi sevmeyecek

Eğer iyi bir yöneticiyseniz, birilerine işlerini iyi yapmadıklarını söyleyeceksiniz; birilerini işten çıkaracak; kimilerini kızdıracak kararlar alacaksınız; bazılarını rahatsız edecek yeni icatlara imza atacaksınız, insanlar arkanızdan istikrarlı olup olmadığınızı konuşacak. Bütün bunlara hazır mısınız?

Yöneticilik  dışarıdan güçlü ve prestijli bir konum gibi görünse de bir çok yönden ateşten gömlektir. Yukarıdaki sorulardan herhangi birine yanıtınız hayır ise bu gömleği giymeye temkinli yaklaşın.

11 responses to “Yönetici Olmamanız İçin 10 Neden

 1. Deniz Bey;

  Benim son blog yazılarımdan biri de teknik adamların imkanlarını iyileştirmek adına terfi ettirilmesi idi. Bir de düşünsenize sizin yazınızın konusu olan “zaten zor yapılacakların” bir de bu işe hiç uygun olmayan profiller tarafından yapılmasını. Hem yapanlar hem maruz kalanlar açısından ne büyük zulüm…Tebrik ederim, elinize, beyninize sağlık…

  Selamlar;
  Lütfullah Kutlu

 2. nevcivan gökakın

  Deniz Bey, saydığınız tüm şıkları yöneticiliğim sırasında yaşadım, çok güzel derlemişsiniz. İzin verirseniz bir nokta daha eklemek istiyorum: iyi bir yönetici olsanız bile, takdir edilmeme gibi motivasyon kırıcı durumlarda ki her insanın duygusal olarak bir noktada buna ihtiyacı vardır, dik durabilecek olgunluğa sahip olup hedeften şaşmayacaksınız.
  Bence iyi bir yönetici, iletişim sihirbazı olmalı. Dengeleri sağlayıcı özelliğiniz yoksa bu işe hiç girmemeli. Girenler , yapanlar yok mu var. Lütfullah Beyin dediği gibi hem yapanlar hem maruz kalanlar için zulüm ve aynı zamanda zaman, nakit, emek kaybı.
  Saygılarımla,
  Nevcivan Gökakın

  • Katkınız için teşekkürler. Umarım bahsettiğiniz “zaman, nakit, emek kaybı”yla daha az karşılaşırız.

 3. Rifat Danisman

  Deniz Bey,

  Bir önceki paylaşımızını da tebessüm ederek okumuş, ne kadar doğru ve gerçek özet tespitler olduğunu düşünmüştüm. Yönetici olacakları bekleyen negatif gelişmeleri yazınızı okurken de; bağlı olunan üst yöneticinin ve bağlı çalışanların +/- etkisi ile durumun “katlanılabilir” yada “kariyer kazası” arasında bir yerde sonlanacağını düşünmeden edemedim.

  Lütfullah Bey’in paylaştığı gibi; çalışanlardan beklenenleri/yetkinlikleri;
  -Kendi başına “Çalışan”,
  -Kendine eleman bağlı” Yönetici”,
  -Kendine yönetici bağlı ” Üst Yönetici”
  -Bir girişimi, iş kolunu yöneten “CEO”
  olarak sınıflamak son yıllarda gündemedeki doğru yaklaşımlardan birisi diye düşünüyorum.

  Selamlar, saygılar

  M. Rifat Danışman

 4. Ümit ENİS

  Deniz Bey,

  Makalenizi okurken kendimi buldum. Ama bu makaleyi her okuduğumda bir ömür kendimi bulmak istediğimi de farkettim. Yukarıda geçen 10 madde beni açıkçası ikna edemedi. Yola devam..

 5. Yalçın Demir

  Tüm yorumlara katılmakla birlikte önemli bulduğum bir kaç ilave yapmak isterim. İyi bir lider zamanı geldiğinde değil sürekli olumlu ve olumsuz geri bildirim vermek durumundadır. Tabi burda ne söylediğiniz değil nasıl söylediğiniz devreye giriyor. Ayrıca insanların modlara girerek bulunduğu pozisyona uygun davranış sergilemek yerine , tüm ilişkilerinde sevgiyi ve saygıyı kazanabilecek tutumu bir istikrar içersinde sergilemesi çok önemli. Şunu çok net belirtmeliyim ki siz ekibinizi tum detaylariyla kısa zamanda tanıyıp , sizinde davranış modelinizi onlara yine kısa zamanda transfer ederseniz bu zorluk gibi gözüken maddeler sadece öneriden öteye geçmeyecektir. Yeri geldiğinde size güvenen, inanan ve seven , yeri geldiğinde onların hayatlarına mutlaka birşeyler katmak istediğinize inanbir yaklaşım yaratırsanız verdiğiniz olumsuz geri bildirim ve yolları ayırma noktası bile inanın pozitif algılanacaktır. Özetle iyi bir lider ve yönetici ne olursa olsun samimi olmalı ve bundan korkmamalıdır.. Sevgilerimle

 6. dogan vardar

  Ben yazıdan ”yönetici olmamak o kadar da kötü değil bak yöneticinin ne dertleri var sende bu dertler yok ne güzel” anlamını çıkardırm. Peki yönetici olmanın avantajlarını maddi manevi getirilerini karşısına yazdığımızda bu maddeler halen geçerli oluyor mu.?

  • Yönetici olmanın da çalışan olmanın da avantajları ve dezavantajları var. Hiç bir sadece artı ya da sadece eksi değil. Bir yazıyı çok boyutlu düşünmek ve değerlendirmek gerekir.

 7. Bence biraz yıldırıcı bir yazı olmuş. Burada bahsedilen şeyler daha çok yönetici olmanın zorlukları. Ancak evet, herkes yönetici olmayacak, olamayacak. Çünkü o kadar kadro yok ve bazı kişilerin bunu kabullenmesi gerekiyor. Ama yönetici olmadan da başınıza gelebileceklerin bazıları :
  1. yöneticiniz sizi üzecek, fazla mesai yaptıracak, izinlerinizi onaylamayacak
  3. birileri sizi işten çıkaracak, nadiren haklı olduklarını düşüneceksiniz
  4. taleplerinize hayır denecek,, genelde bunların sebepleri açıkça söylenmeyecek, sizi ‘küstürmemek’ için bütçe, global kararlar gösterilecek, vaadler verilecek
  5. şeffaf bir şirkette çalışmıyorsanız başarınız müdürünüzün başarısı olacak, sizi sadece müdürünüz bilecek
  7. akla yatmayan görüşler size dikte edilecek, en son ‘bu böyle’ ye gelecek, yönetici asla ‘ben de katılmıyorum ama yapacak birşey yok demeyecek’ siz de zaten karşı gelmemeyi öğreneceksiniz
  8. ofistekilerle bir ‘sinif’ iniz olacak. bazı toplantılara, yemeklere, eğitimlere katılmayacaksınız ve açıklaması sadece müdürler katılıyor olacak, size bunların 1-2 gömlek altı verilecek
  10. birilerini sevmesiniz de dediklerini yapıcaksınız