İşe Alınmama Gerekçenizin Sizden Gizlenmesinin 4 Nedeni

Basılı halde verilse de, elektronik ortamda iletilse de, red mektupları her zaman sevimsizdir. Mektuplarda işe alınmama bilgisi yer alır ama işe alınmama nedeniniz hiçbir zaman söylenmez. Reddedilme sebebiniz yuvarlak laflarla geçiştirilir. İşe alımcılar gerçekçi geribildirimler vermekten kaçınabilir. Peki ama neden?

İşte size aday olduğunuz rolü başkası aldığında size gerçeklerin anlatılmamasının 4 sebebi:

1. Sinirlenen ya da konuyu tartışmak isteyen adaylarla uğraşmayı istemezler:

Yılda binlerce mülakat yapan işe alımcıların çoğunun, reddedilince sinirlenip agresif hale gelen, durumu kabullenemeyip ürkütücü davranışlar sergileyen adaylarla ilgili bir anısı vardır. Sizin yaklaşımınızdan emin olamayacakları için riske girmek istemezler.

2. İşi alamamanızın makul bir nedeni olmayabilir:

İşe alımcılar da insandır. Özellikle deneyimsiz olanları, bezen subjektif nedenlerle adayları elerler. Bu durumda da yapabilecekleri bir açıklama yoktur. Acı ama gerçek.

3. İşe alım sürecinizi yürüten kişinin zamanı yoktur:

Çoğu işe alımcının tek işi işe alım değildir. İnsan kaynakları fonksiyonun farklı sorumluluklarıyla da ilgilenirler. Zamanları azdır. Tek işi işe alım olan İK’cılar ise aynı anda çok fazla rolü takip ederler; çok fazla mülakat yaparlar. Hal böyleyken kalan zamanlarının tamamını e-mail okuyup, yanıtlamak; online işe alım sitelerindeki ilanları yönetmek gibi rutin işler alır.

4. En iyi ikinci aday durumundasınızdır:

En beğenilen, işe alınacak aday bir başkası olsa bile, firma “hayır” diyerek sizi kaybetmek istemeyebilir. Birinci adayın teklifi kabul etmeme ya da işe başlayıp kısa bir süre sonra işten ayrılma riskine karşı “altın yedek” durumunda olabilirsiniz.

Bazen de nedeni söylerler ama siz inanmak istemezsiniz: “İyi bir aday olarak süreçte yol aldınız ancak farklı bir kişi, bazı yönleriyle sizin bir adım önünüzde yer aldı” cümlesi çoğunlukla doğru bir geribildirimdir. Bu cümleyi duyarsanız ciddiye almanızda yarar var.

Her şeye rağmen, kibar bir dille geri bildirim alma isteğinizi görüştüğünüz işe alım profesyoneline iletebilirsiniz. Karşınızdaki kişi iyi niyetli olduğunuzu, defansif yaklaşmadığınızı hissederse ana hatlarıyla durumu anlatıp gerçek nedeni anlamanıza yardımcı olabilir.

3 responses to “İşe Alınmama Gerekçenizin Sizden Gizlenmesinin 4 Nedeni

  1. Şimdiye kadar gittiğim iş görüşmelerinden %90’ı işe alınmadığımı bile haber vermedi. Geriye kalan %10 luk kısım ise telefon ile işe alınmadığımı söyledi. Hal böyle olunca neden işe alınmadığımı sorgulayabilecek bir durum bile oluşmuyor ne yazık ki..

  2. aynı firmaya yıllardır müracaat ettim fakat bende daha yaşlı vasıfsız iki üç çocuklu insanları aldılar benim deneyimim ve problem çıkarma gibi bir durumum olmadığı ve onlarında benimde tanıdıklarım olduğu halde işe almadılar en son bir ay önce başvurdum bu sefer iyi bir tanıdık buldum gene çağrılmadım 😦 bir arkadaşımın akrabası varmış kendisi iki çocuklu ve benden büyük deneyim yok tek bir müracaatla kabul edildi bence bunun altında başka bir şey yatıyor….

  3. evet evli ve çoluk çocuklu olmak durumu değiştiriyor bekarsan adam yerine koymuyorlar..