Yöneticinizin Size Söylememesi Gereken 10 Şey


Yöneticinizin Size Söylememesi Gereken 10 Şey

“İyi yönetici” deyince aklınıza neler geliyor? Muhtemelen, sözünü tutan, yeri geldiğinde takdir eden, eleştirmesi gerektiğinde bunu ortalıkta yapmayan birini hayal edersiniz. Bir yönetici tabii ki dikkatli konuşmalı. Peki özellikle neleri söylemekten kaçınmalı?
İşte size bir yöneticinin söylememesi gerekenlere 10 basit örnek:
1)   “Ücretini ödüyorum, o zaman yap dediğimi yapmak zorundasın”
Günümüzde hala bu tip güç gösterileriyle, tehditlerle yöneticilik yapmaya çalışanlar varsa şunu farketmeliler: İşler artık böyle yürümüyor. Gerçek liderler hiçbir zaman tehdit etmek ya da korkutmak zorunda kalmaz.
2)   “Şikayet dinlemek istemiyorum”
Yöneticiyseniz, şikayetleri dinlemek işinizin bir parçasıdır. Şikayetler de bir çeşit geribildirimdir. Olumlu ya da olumsuz her gerildirim bir yönetici için değerlidir. Sadece mutlu haberleri değil, can sıkıcı bilgileri de dinleyin.
3)   “Biz bu işi böyle yaparız”
İnsanlar inisiyatif almasın diyorsanız “biz bu işi böyle yaparız” deyin ve konuyu kapatın.
Çalışanlarınız işlerini nasıl daha iyi yapabileceklerini biliyor olabilirler. Yönetici olarak yenilikçi düşünceyi desteklemeniz (ve bunu ödüllendirme sistemleriyle teşvik etmeniz) hem sizin hem de şirketinizin önünü açar.
4)   “Ben geçen gün geceyarısına kadar ofiste çalıştım, sen nerelerdeydin?
Siz günde 16 saat çalışmak istiyorsanız bu sizin tercihinizdir. Ekibinizin böyle bir zorunluluğu yoktur. Çok çalıştığınıza, fazla mesai yaptığınıza dair imalar üretkenliği artırmaya değil, sadece arkadaşlarınızın moralini bozmaya yarar.
5)   “Senin performans değerlendirmen yakınlarda mıydı?
Bunu söyleyerek belki de gücün kimde olduğunu hatırlatıyorsunuz. Bu pasif-agresif yaklaşım bir etki sağlamayacaktır. Çalışanlarınızı motive etmek istiyosanız onlara değer verdiğinizi gösterin. Doğru bir iş yaptıklarında takdir edin. Gösterdiğiniz takdirin etkisi sizi şaşırtabilir.
6)   “Daha sıkı çalışmalısın”
Yöneticilerin çalışanlarına açık mesajlar vermeleri, beklentilerini net bir şekilde ortaya koymaları, sağlıklı iletişim kurmaları beklenir. Ne beklediğinizin anlaşıldığından emin olun. Ekibiniz iyi bir performans göstermiyorsa bunun nedeni belki de sizin sadece “daha sıkı çalışmalısın” mesajını vermenizdir.
7)    “Maliyetlere bu aralar dikkat edelim”
Krizli dönemlerde maliyetlerin kısılması kaçınılmaz. Yine de bir yönetici olarak, yurtdışında eğitimlere giderken ya da ofisinizi redekore ederken bunu çalışanlarınıza söylemeyin. İlgili masrafları kendi cebinizden bile ödeseniz, sizin keyfiniz yerindeyken ekibinize kemer sıkın derseniz insanları küstürürsünüz.
8)   “Yanlış düşünüyorsun”
Bunu aslında kimse birbirine söylememeli. Herkes istediği gibi düşünmekte özgürdür. Bunu söylemek yerine çalışanınızda o algının oluşmasının nedenini bulmaya çalışın. Bunun yolu da yine açık iletişimden geçer.
9)   “Aranızda neler oluyor, anlat bakalım”
Çalışanlar arasında zaman zaman sürtüşmeler olur. Yöneticinin, konu kişisel bir konuysa ya da işle küçük bir anlaşmazlıksa karışmaması gerekir. Su yolunu bulur. Birileri görevini yapmıyorsa işte o zaman yönetici olarak sizin duruma müdahele etmenizin zamanı gelmiş demektir.
10) “Benimle ilgili neler söyledin?”
Şirketinizde 360 derece değerlendirme yapılıyorsa bağımsız danışmanlar ya da şirketinize yeni gelen yönetim organizasyonu tanımak amacıyla çalışanlarınızla bire bir görüşmeler yapabilir. Konu derinleşmese ve bunu laf olsun diye söylese bile insanları rahatsız etmemek için bir yönetici bunu söylememelidir.
Bu 10 söylemden uzak durmanız bile iyi bir yönetici olmanız yönünde önemli bir adım olabilir

Yorumlar kapatıldı.