Kariyerinizle İlgili İşe Yarar Tavsiyeler Almanın 7 AşamasıKariyerinizle İlgili İşe Yarar Tavsiyeler Almanın 7 Aşaması
Büyük adamlardan biri zamanında şöyle söylemiş: “Hayat herşeyi tek başımıza tecrübe ederek öğrenmemize yetecek kadar uzun değil”.
Bazen birilerine akıl danışma ihtiyacı hissederiz. Deneyimli insanlardan, çevremizden iş ya da özel hayatımızla ilgili farklı konularda öneriler alırız. Özellikle kariyerinizle ilgili aldığınız görüşler yaşamınızın geneline olan etkisi nedeniyle çok önemlidir.
İşte size kariyerinizle ilgili iyi tavsiyeler almanızda yardımcı olacak 7 ipucu:
1-    Kariyer hedefinizi gözden geçirin
Başkalarının kariyerinizle ilgili fikirlerini doğru değerlendirebilmeniz için önce kendinize şu soruları sorun: Bugüne kadar sizi işinizde mutlu eden neydi? Bundan sonra profesyonel yaşamınızda hangi yöne gitmek sizi heyecanlandırıyor? Bu sorulara verdiğiniz cevapların, kariyer beklentinizin farkında olursanız, aldığınız önerileri değerlendirmeniz daha kolay olur.
2-    Birden fazla kişiye başvurun
Farklı bakış açılarına çoğu zaman ihtiyaç duyarız. Bir konuda görüş almaya gereksinim duyduğunuzda birden fazla kişiye danışmakta her zaman yarar vardır. Farklı öneriler aldıkça durumunuzla ilgili görüşünüz netleşir. Farkında olmadığınız bilgileri edinebilirsiniz. Değişik düşünceleri alarak rotanızı farketmeniz kolaylaşır.
3-    İş ve özel yaşamlarını başarıyla yönetenlerden akıl alın
Bütün birikimini piyasalarda kaybetmiş bir yatırım danışmanından paranızın yönetimi ile ilgili öneriler almak ister misiniz? “Doğru hedefleme” tavsiye alırken de önemlidir.
4-    İçtenliğine inandığınız kişilere danışın
Analiz yeteneğine, samimiyetine güvendiğiniz, empati becerisi yüksek yakınlarınıza danışın. Mevcut görevinizde profesyonel ilişki içinde olduğunuz insanlar içten tavsiyeler alma yönünde doğru seçim olmayabilir.
5-    Farklı kaynaklardan gelen verilere açık olun
Uzman olduğunuz alanın dışında görev yapanlardan ya da deneyim olarak sadece bir-iki sene önünüzde olan arkadaşlarınızdan da iyi fikirler çıkabilir. Saçlarına ak düşmemiş yakınlarınızı görüş alma sürecinizde ihmal etmeyin:-)
6-    “Huysuz”ları da dikkate alın
Genelde negatif tavır sergileme eğiliminde olan insanlarla karşılaşmışsınızdır. Bu insanların olumsuzu görme becerisi kariyerinizle ilgili tavsiyelere ihtiyacınız olduğunda işinize yarayabilir. Sizi incitmekten korkmamaları ve tatsız şeyleri dile getirmedeki deneyimleri başkalarından duyamayacağınız gerçekleri ortaya çıkarabilir.
7-    Not tutun
Bazıları fikirlerinin sorulmasından çok hoşlanırlar. Bu kişilerden tahmin ettiğinizden daha fazla bilgi alabilirsiniz. Bu görüşleri doğru bir şekilde hatırlayabilmek ve değerlendirebilmek için notlar almanızda yarar var.
İyi danışmanlar, iyi mentorlar en az konuştukları kadar dinlerler. Dinlemeyen, doğru sorular sormayan, durumu anlamaya çalışmayan bir insan işe yarar tavsiyeler veremez. Çok konuşanları az dinlemeyi unutmayın.

Yorumlar kapatıldı.