Bir Mülakat Sırasında Dikkat Etmeniz Gereken 10 İpucu

Bir Mülakat Sırasında Dikkat Etmeniz Gereken 10 İpucu
Bir mülakatta başarılı olma şansınızı artırmak isterseniz yararlanabileceğiniz 10 ipucu:
    1-    Görüşmeniz öncesinde sahip olduğunuz becerilerle ilgili somut örnekler düşünün. Söz konusu beceriniz ne? Bu becerinizi kullanarak hangi işleri / projeleri başarıyla tamamladınız? Bu çalışmalarınız esnasında içinde bulunduğunuz durum neydi? Siz durumu nasıl ele aldınız?

2-    İş görüşmesine gittiğinizde, ilgili şirketin ofisine ulaştığınızda, otopark görevlisinden, resepsiyoniste dek herkese sıcak davranmaya çalışın. Herhangi bir nedenle bir tartışma yaşarsanız, bu durum görüşmecinize haber verilebilir. Bazı görüşmeciler ilgili geri bildirimleri alabilmek için kişinin muhatap olduğu personelle özellikle görüşür. Bu nedenle şirketin tüm çalışanlarına görüşmecinize olduğu kadar sıcak ve saygılı yaklaşmanızda yarar var.
3-    Kişilerle el sıkışırken kendinize güveninizi ve kararlılığınızı ortaya koyacak şekilde sıkıca el sıkışın. Bırakacağınız izlenim açısından öz güven önemli özelliklerden biridir. Tabii aşırıya kaçıp karşınızdaki kişinin elini incitmemeye dikkat edin 🙂
4-    Görüşmenizi yaptığınız kişiyle göz teması kurun. Yapılan araştırmalar insanların ortalama %60 civarında göz teması kurduklarını ortaya çıkarmıştır. İnsanların kendilerini rahat hissedecekleri, doğal oran budur. Dolayısıyla ne göz temasından kaçının ne de gözlerinizi görüşmecinizin gözlerine kilitleyin 🙂
5-    Görüşmeyi yaptığınız kişiyle aranızda sıcaklık kurun. Her mülakat öncesinde 1-2 dakika kadar da olsa havadan sudan konulardan bahsedebileceğiniz boşluklar olur. Bunları değerlendirin. Bu küçük, iş dışı sohbetler her iki tarafı da rahatlatır.
6-    Vücut dilinize dikkat edin. Dik bir şekilde oturun ve kendinden emin, profesyonel bir görüntü verin.
7-    Mülakatı yaptığınız kişinin vücut dilini de izleyin. Karşınızdaki kişinin vucut dilini yansıtmanız faydalı olabilir. Örneğin kişi öne eğiliyorsa siz de öne eğilerek konuşun, bacak bacak üstüne atmışsa siz de aynı şekilde oturun. Bu görüşmecinizin bilinç altında bir empati hissi yaratabilir.
8-    Söz konusu görev için istekli olun. Görüşmeniz esnasında mülakatın iyi gitmediği hissine kapılsanız bile hevesli tutumunuzu koruyun. Bir adayda aranan en temel özelliklerden biri  rol için istekli olmaktır. Motivasyonunuzu korumanız mülakatın ilerleyen aşamalarında iyi örneklerle cevaplar vermenize yardımcı olabilir.
9-    Görüşmenizde samimi olun. Mülakatı yaptığınız kişi tecrübeli biri ise unutmayın ki benzer görüşmeleri yüzlerce, belki de binlerce kez yapmıştır. Görüşmecilerde deneyimle oluşan hisler olabilir. Açık ve dürüst bir şekilde yaklaşmadığınız takdirde bunu hissedebilirler, görüşmecilerinizde soru işaretleri oluşabilir. İçten davranmanız her zaman daha iyidir.
10- Mülakatın sonunda rolle, firmayla, devam edecek işe alım süreci ile ilgili sorular sorun. Görüşmenizi yapan kişiler normal şartlarda size bilgi vereceklerdir. Ancak aldığınız bilgi sizi tatmin etmezse -çok fazla detaya girmeksizin- sorular sorabilirsiniz. Bununla beraber ilk görüşmelerinizde rolü almanız halinde elde edeceğiniz ücret ve yan olanaklarla ilgili sorular sormayın. Devam eden mülakatlara davet edilirseniz, sizin için işler yolunda giderse, teklif aşamasına geldiğinizde ilgili paket hakkında konuşma şansını bulacaksınız.

Yorumlar kapatıldı.