CV’nizi Güncellerken İzleyebileceğiniz 4 Basit AdımCV’nizi Güncellerken İzleyebileceğiniz 4 Basit Adım

Yaşanan global ekonomik krizin etkileri yavaş yavaş hafifleyecek gibi görünüyor. Yeni roller açılmaya, dondurulan kadro sayıları hareketlenmeye, şirketlerin yeni ürünleri için yetenekli çalışanlara ihtiyaçları ortaya çıkmaya başladı. Bu farklılığı Hürriyet İK’nın sayfa sayısını izleyerek de somut olarak gözlemleyebiliyoruz.
Önümüzdeki dönemde yeni fırsatlara açıksanız CV’nizi güncellemenin zamanıdır!
1-   Yeni kariyer hedefinizi belirleyin
Mevcut işinizden ya da yürüttüğünüz iş arama sürecinizden memnun değilseniz, CV’nizde bir takım değişiklikler yapmadan önce, kendinize şu soruları sorun:


Şu anki görev tanımımın hangi kısımlarının bir sonraki görevimde yer almasını istemiyorum?


İleride alacağım görevde hangi sorumluluklarımı sürdürmek, sahip olduğum becerilerin hangilerini kullanmak istiyorum?


Başka hangi sektörler deneyimlerimden ve becerilerimden faydalanabilir?


Başka hangi pozisyonlarda deneyimlerimi ve becerilerimi kullanabilirim?


Bu soruların yanıtlarını biliyor olduğunuzu düşünebilirsiniz. Böyle düşünseniz bile bu soruları kendinize yöneltmelisiniz. Cevaplarınızı bir kağıda yazın ve cevaplarınızın gerçekliğini, kendi kendinize okuyup değerlendirerek kontrol edin. Kariyerinizin bundan sonraki aşamalarına yön verirken bu sorular size yardımcı olacak.
2-   Yeni Bilgilere Yer Açabilmek için Eski Bilgilerden Kurtulun
Bir çok kişi CV’sini güncellerken, özgeçmişindeki eski bilgilere dokunmaz. Oysa yeni CV’niz kariyerinizde gideceğiniz yeni yönü yansıtmalı. CV’nizdeki her bilgi almak istediğiniz yeni rollere yönelik olmalı. Gündemden düşmüş, kullanılmayan uygulamalarla, araçlarla ilgili bilgileri çıkartın. Artık bir işe yaramayacak eski sorumluluklarınızı gözden geçirin. Daha fazla ilgilenmek istemediğiniz görevlerinizi de çıkarabilirsiniz. Kariyer hedefinize uygun olmayan başarılarınız, proje çalışmalarınız da bu kategoriye girer. Doğru değerlendirilmek istiyorsanız, CV’nizi sondan başa doğru gözden geçirin, gereksiz bilgilerden kurtulun.
3-   En Son Görevinizle İlgili Bilgileri Ekleyin
Kariyerinizin yeni hedefini göz önünde bulundurarak son iş deneyiminizle ilgili bilgileri ekleyin. Devam etmek istediğiniz rollerinizi ön plana çıkartın. Kullanacağınız kelimeleri, tanımlamaları seçerken iş ilanlarından yararlanın. İlanlarda öne çıkan ifadelere dikkat edin; bu ifadeler işinize yarayabilir. İş ilanları size, davranışsal ve teknik yönde hangi becerilerin tercih edildiğine dair fikir verecektir.
4-   Önemli Başarılarınızı Öne Çıkartın
Bir CV’de Major Accomplishments ya da Major Achievements başlıkları altında yer alan bölümler, değerlendirenler tarafından özellikle dikkat edilen bölümlerdir. Deneyimli profesyoneller için bu bölümlerin yer almadığı CV’ler eksik özgeçmişler olarak görülür. Eğer CV’nizde yoksa, bu bölümü mutlaka oluşturmalısınız. Önemli başarılarınızı eklerken, iş yaşamınızda son yıllarda karşılaştığınız güçlükleri, bunları aşmak için geliştirdiğiniz fikirleri, sonrasında yaşama geçirdiğiniz projeleri düşünün. İş sonuçlarına olumlu katkısı olan, iş süreçlerini iyileştiren, zaman kazandıran, maliyet düşüren küçük çaplı projeleriniz de anlamlı başarılarınızdır.
Önemli başarılarınız CV’nizi değerlendiren kişilere, sorun giderme, süreç iyileştirme becerilerine sahip olduğunuz yönünde mesajlar verir. Yaşanan ekonomik krizin de etkisiyle, bu beceriler, günümüz iş dünyasında  daha da değerli hale geldi.

CV’nizi güncellediğinizde, kariyerinizde yeni ufuklara yelken açmak için hazır hale geleceksiniz. Önümüzdeki dönem kişisel ve profesyonel gelişiminiz açısından yeni fırsatlar yaratabilir. CV’nizi bu 4 ilke paralelinde güncelleyerek gerekli ilk adımı atabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.